Li Qian i Li Jie sięgnęły po brązowe medale turnieju gry podwójnej kobiet 53. Mistrzostw Świata w tenisie stołowym, rozgrywanych w chińskim Suzhou. W niedzielnym półfinale polsko-holenderski duet przegrał 0:4 z Chinkami Ding Ning i Li Xiaoxia. Li Qian i Li Jie awans do strefy medalowej tegorocznych mistrzostw świata zapewniły sobie już w czwartek, pokonując bez straty seta turecko-hiszpański duet Hu Melek / Shen Yanfrei. W walce o finał przyszło im zmierzyć się z zawodniczkami z absolutnie najwyższej półki, broniącymi w Suzhou tytułu najlepszych na świecie.

Na drodze do sukcesu Ding Ning i Li Xiaoxia nie stanęła nawet kontuzja kostki, którą w sobotni wieczór pierwsza z wymienionych reprezentantek gospodarzy odniosła w siódmym secie wygranego finału turnieju gry pojedynczej przeciwko Liu Shiwen. Chinki od początku do końca kontrolowały przebieg półfinałowego spotkania, nie pozwalając polsko-holenderskiej parze na więcej niż siedmiopunktowa zdobycz w secie.

Brązowe medale wywalczone przez Li Qian i Li Jie to historyczny sukces zarówno dla polskiego, jak i holenderskiego tenisa stołowego. W przypadku reprezentacji Polski to pierwszy od 1989 roku medal mistrzostw globu i pierwszy ogółem w rywalizacji kobiet. Holandia dotąd nie przywiozła medalu z turnieju rangi mistrzostw świata.

Reprezentantów Polski nie było na podium mistrzostw świata w tenisie stołowym od czasu gdy w Dortmundzie Leszek Kucharski zdobył srebrny medal w turnieju gry podwójnej (wraz z Jugosłowianinem Zoranem Kaliniciem), a Andrzej Grubba wywalczył „brąz” w turnieju gry pojedynczej.

W historii MŚ, których początki sięgają 1926 roku, „biało-czerwoni” wywalczyli łącznie 12 medali. „Krążek” Li Qian jest pierwszym w turnieju żeńskim. Najwięcej medali (wszystkie przed wojną), zdobył Alojzy „Alex” Ehrlich – siedem. W latach 80., poza Grubbą i Kucharskim, na podium w rywalizacji zespołowej byli też Stefan Dryszel i Andrzej Jakubowicz („brąz” w Goeteborgu, 1985 r.).

Co ciekawe, rozstawiony w Suzhou z dalekim, 43. numerem polsko-holenderski duet na arenie międzynarodowej wcześniej zagrał wspólnie tylko raz – w marcu, podczas turnieju ITTF World Tour German Open w Bremie.

Wyniki turnieju gry podwójnej 53. Mistrzostw Świata kobiet:

Półfinał:
Ding Ning / Li Xiaoxia (Chiny) – Li Jie (Holandia) / Li Qian 4:0 (11:5, 11:2, 11:7, 11:6)

Wyniki / klasyfikacje

1. 53. Mistrzostwa Świata – gra pojedyncza kobiet
2. 53. Mistrzostwa Świata – gra pojedyncza mężczyzn
3. 53. Mistrzostwa Świata – gra podwójna kobiet
4. 53. Mistrzostwa Świata – gra podwójna mężczyzn
5. 53. Mistrzostwa Świata – gra mieszana

Odnośniki zewnętrzne

1. 53. Mistrzostwa Świata – program i wyniki gier
2. 53. Mistrzostwa Świata – transmisja internetowa

Materiały do pobrania

1. 53. Mistrzostwa Świata – oficjalny przewodnik turnieju

Materiały wideo – 8. dzień