Reprezentacja Chin kobiet po raz 2. z rzędu i 19. w całej historii wywalczyła tytuł mistrzyń świata w tenisie stołowym. Chinki w finale Drużynowych Mistrzostw Świata w Tokio nie dały szans gospodyniom imprezy, Japonkom, triumfując w stosunku 3:0. Zwycięstwo broniącej tytułu reprezentacji Chin ani przez moment nie było zagrożone. Zawodniczki sklasyfikowane na miejscach 1 – 3 światowego rankingu ITTF oddały Japonkom tylko jednego seta. Stało się to w pierwszym meczu, w którym Ding Ning pokonała Yukę Ishigaki.

Równą walkę z Li Xiaoxia próbowała toczyć Kasumi Ishikawa. Pomimo prowadzenia Japonki 7:3 w pierwszym secie, chwilę później to Chinka miała piłkę setową przy stanie 10:7. W kolejnych partiach Li Xiaoxia już wyraźnie dominowała, wygrywając dwukrotnie do 7.

Mecz zakończył triumf liderki światowych list, Liu Shiwen nad Sayaką Hirano. Reprezentantka Chin zdeklasowała rywalkę, w trzech setach pozwalając jej zdobyć łącznie zaledwie 11 punktów.

Niekwestionowane zwycięstwo Chinek w całym turnieju najlepiej podkreśla fakt, że nie odniosły one choćby jednej indywidualnej przegranej przez osiem dni trwania Drużynowych Mistrzostw Świata w Tokio.