Jakub Dyjas dzielnie walczył z Xu Xinem w pierwszej rundzie Turnieju Głównego ITTF World Tour German Open w Bremie. Polak po dobrym spotkaniu przegrał z Chińczykiem 2:4 i odpadł z turnieju.

Po wczorajszym fantastycznym zwycięstwie z Fang Bo 4:0, dziś Kubie Dyjasowi nie udało się pokonać kolejnego z wielkich chińskich graczy – Xu Xina. W 1/16 finału German Open Polak przegrał 2:4, ale pokazał, że stać go na wyrównaną walkę ze światową czołówką.

Xu Xin to złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w drużynie i Mistrz Świata w deblu, mikście i drużynie. Tytułów ma aż osiem. W singlu 2 razy był w półfinale i z pewnością dwa brązowe medale nie są szczytem jego marzeń. Kuba Dyjas w dorobku ma brąz Mistrzostw Europy w 2016 roku, ale talent i ambicje ogromne. A wszystko jest poparte ciężką, codzienną pracą.

Pierwszy set bez historii, Polak szybko przegrał 5:11, zaś w drugim zaczęło się źle, od wyniku 0:3. Wtedy Jakub Dyjas dał próbkę swojego serwisu i zdobył pierwszy punkt. Na prowadzenie wyszedł po raz pierwszy przy stanie 7:6, ale za chwilę zrobiło się 7:8. Po minutowej przerwie kolejne świetne podanie i remis 8:8, za chwilę 9:9. O wygranej Polaka 11:9 zadecydowały kolejne znakomite serwisy.
W 3 secie wyrównany bój toczył się do wyniku 6:7. Wówczas Chińczyk zdobył 3 punkty. Podopieczny trenera Tomasza Krzeszewskiego obronił 2 setbole dzięki bardzo dobrym serwisom, ale ostatecznie przegrał 8:11. W następnym secie Xu Xin prowadził 2:0, 5:1 i 7:2. Kuba odrobił nieco strat i było 6:8, ale od tego momentu punktował tylko Chińczyk.
Nadzieję na zwycięstwo dał 5 set, który Polak zaczął od 4:1 i 6:4. Azjata odrabiał, a przy 7:7 zepsuł łatwą piłkę. Kuba ani razu nie oddał prowadzenia, przy 10:9 świetnie odebrał serwis rywala i wygrał 11:9. W całym meczu było już tylko 2:3.
Ostatni jak się okazało set rozpoczął się od wygranej akcji przez reprezentanta Biało-Czerwonych. Potem lepiej grał Xu Xin – 4:1, 9:5 dla Azjaty. Kuba Dyjas mógł zmienić wynik na 6:9, ale piłka po ataku spadła po taśmie w aut. Cały mecz wygrał zajmujący 5 miejsce na świecie Xu Xin 4:2, ale Jakub Dyjas zasłużył na duże pochwały za występ w German Open.