Natalia Bajor i Patryk Zatówka awansowali do drugiego etapu turnieju kwalifikacyjnego do 2. Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, rozgrywanego w czeskim Hodoninie. Reprezentanci Polski zajęli drugie miejsca w grupach eliminacyjnych. Natalia Bajor w niedzielę rozegrała dwa spotkania grupowe – najpierw pokonała 3:0 Ukrainkę Katerynę Kiziuk, a następnie uległa w czterech setach Francuzce Audrey Zarif.

Patryk Zatówka trafił do czteroosobowej grupy i tym samym czekało go o jedno spotkanie do rozegrania więcej. Polak rozpoczął od wygranej bez straty seta z Włochem Lucą Marcato – pojedynek ten był pierwszym niedzielnym, transmitowanym przez oficjalny kanał internetowy ITTF. Zapis wideo z meczu dostępny jest poniżej.

W drugim występie Zatówka musiał uznać wyższość Szwajcara Lionela Webera, przegrywając 1:3. W trzecim pojedynku, decydującym o awansie z grupy, zawodnik ASTS Olimpia-Unia Grudziądz potrzebował pięciu setów, by pokonać reprezentanta Izraela Mathana Simona.

Polacy awansowali tym samym do 2. etapu turnieju, rozgrywanego już systemem pucharowym. By zapewnić sobie bezpośredni awans na LIOM, Bajor i Zatówka muszą wygrać trzy kolejne pojedynki turniejowej „drabinki”.

Pierwszą przeciwniczką Bajor, rozstawionej z numerem 3, będzie Belgijka Nathalie Marchetti (turniejowa „ósemka”). Jeżeli reprezentantka Polski przejdzie 1. rundę, w kolejnej trafi na rozstawioną z „jedynką”, Leę Rakovac. Chorwatka wygrała grupę eliminacyjną i z tej racji ma „wolny los”.

Rywalem Zatówki, rozstawionego z „piątką”, będzie Denis Terna z Mołdawii, który do turnieju przystępował z numerem 19. Na zwycięzcę tej pary w 2. rundzie czeka już Szwed Carl Ahlander (turniejowa „czwórka”). Poniedziałkowe gry pucharowe rozpoczną się o godzinie 10:20.