Ogromnym sukcesem zakończył się występ Macieja Kubika w turnieju ITTF Junior Circuit Italian Junior & Cadet Open, rozgrywanym w Lignano. Reprezentant Polski stanął na najwyższym stopniu podium w kategorii „Nadzieja”, przeznaczonym dla zawodników urodzonych w 2003 roku i młodszych. Pingpongista ekipy SCKiS Hals Warszawa rywalizację dla najmłodszych uczestników zawodów rozpoczął od eliminacji grupowych, wygrywając dwa z trzech spotkań i z 2. miejsca awansując do ćwierćfinału turnieju głównego.

Jak się później okazało, młody warszawianin z każdą kolejną grą nabierał coraz większej pewności siebie. Zarówno Rosjaninowi Ilji Anochinowi w ćwierćfinale, jak i Włochowi Andrei Puppo Maciej Kubik nie oddał choćby jednego seta. W finale za przeciwnika Polak miał kolejnego reprezentanta Rosji, Borysa Pawłockiego, z którym uporał się w czterech setach.

W Lignano w starszych kategoriach rywalizowało jeszcze kilkoro innych „biało-czerwonych”. Agata Zakrzewska po łatwych zwycięstwach w turnieju grupowym, w fazie pucharowej w walce o miejsce w czołowej „16” musiała uznać wyższość niemieckiej zawodniczki Wenna Tu (1:3).

Maciej Kubik w rywalizacji z zawodnikami o dwa lata starszymi zajął 2. miejsce w grupie eliminacyjnej, dzieki czemu awansował do fazy pucharowej, którą zakończył na etapie 1/64 finału. Mikołaj Szaliński awansował do najlepszej „ósemki”, natomiast o rok młodszy Jakub Miszkurka zakończył rywalizację na 1/32 finału.

Łącznie w turnieju ITTF Italian Junior & Cadet Open wystartowało 283 zawodniczek i zawodników z 35 krajów z całego świata.