Jest pan zadowolony z fazy grupowej w wykonaniu juniorek?

Marcin Kusiński (trener kadry juniorek): Wystawiliśmy trzy drużyny. Polska C składała się z zawodniczek grających na koszt własny. Dziewczyny nie wygrały w dwóch spotkaniach żadnego pojedynku, co uważam za słaby wynik. W poprzednich latach grupa juniorek nieźle grających była szersza. Było z kogo wybierać zawodniczki do kadry. Druga drużyna przegrała z numerem jeden turnieju Rumunią 0:3 przy wygranych trzech setach. W normie, ale zabrakło czegoś, żeby spojrzeć na ten mecz z większym optymizmem. Zwłaszcza że Rumunia w tym składzie nie jest takim potentatem, jak w poprzednich rocznikach. Spodziewałem się większej walki. Natomiast nasze dziewczyny pokonały potem 3:0 Portugalię. Tyle że to zwycięstwo było tylko na otarcie łez, bo szansa na awans do turnieju głównego przepadła.

Pierwszy zespół wygrał oba mecze i wszedł do turnieju głównego.

Marcin Kusiński: Nie wyobrażałem sobie, żebyśmy przegrali któreś z tych dwóch spotkań. Litwę pokonaliśmy dość łatwo, z ekipą angielsko-walijską było więcej kłopotów. Dobrze, że Ola Falarz dorzuciła punkt w tym spotkaniu, które decydowało o awansie. Ola ostatnio wróciła do treningów z Xu Kaiem i uważam, że to słuszna decyzja. Dwa kolejne zwycięstwa dołożyła liderka zespołu Natalia Bajor. Prawdziwy sprawdzian nastąpi jednak dopiero w turnieju głównym.

Jest szansa na półfinał?

Marcin Kusiński: Sądzę, że tak. Ale Natalia potrzebuje wsparcia koleżanek, aby nie czuła, że presja spoczywa tylko na niej.

Jak wyglądają nasze juniorki na tle Europy?

Marcin Kusiński: Przeciętnie. Tylko Bajor jest wysoko w rankingu – zajmuje miejsce w ósemce. Pozostałe, jeżeli chcą w przyszłości na serio grać w ping-ponga, muszą wykonać bardzo dużą pracę. To nie jest krytyka, myślę, że one są świadome swoich braków i tego, ile muszą trenować.

A jak jest ze startami?

Marcin Kusiński: Dziewczyny bardzo mało startują na poziomie międzynarodowym. Przez te pół roku to jest ich drugi taki turniej, nie licząc Bajor, która wygrała eliminacje do światowych igrzysk młodzieżowych. Problem stanowi brak pieniędzy. Samym treningiem nie zrobi się wszystkiego, trzeba rywalizować w międzynarodowym towarzystwie. Zresztą na konsultacje kadry też nie ma pieniędzy. W tym roku była jedna, pięciodniowa. A podobno w drugim półroczu środków ma być jeszcze mniej.

Czy ta grupa juniorek jest rozwojowa?

Marcin Kusiński: Na pewno dziewczyny chcą pracować. A czy będą się rozwijać, to zależy głównie od nich. Nie ode mnie, bo ja jestem tylko coachem na zawodach. Nie pracuję z nimi na co dzień, każda ćwiczy gdzie indziej, są rozsiane po Polsce. Moim zadaniem jest podpowiadanie im w trakcie spotkań. Trenerem kadry się nie czuję, bo tego co robię, nie można nazwać trenowaniem tych dziewczyn.

Natalia Bajor zdecydowanie wybija się w tej grupie. Co pan o niej myśli?

Marcin Kusiński: Bardzo miła dziewczyna. Myślę, że się męczy, bo nie może sobie znaleźć dobrego miejsca do treningu. Jej rozwój jest przez to zastopowany. Ma talent i dar do tej gry, wyczucie. Ale musi więcej i lepiej pracować. Nie mówię tylko o godzinach przy stole, ale też o odnowie biologicznej, treningu mentalnym. Ona powinna mieć stworzony konkretny program na najbliższe lata – treningowy, startowy. Na świecie trenuje się więcej i intensywniej niż u nas, dlatego inni nas prześcigają. Widzę, że moje rady w trakcie meczu do Natalii trafiają. Rozumie je, zapamiętuje i dzięki swoim umiejętnościom potrafi wcielić w życie. Ona od trzech lat w Polsce wygrywa wszystko w swojej kategorii. Na chwilę obecną jedyną juniorką w Polsce, która może pokonać Bajor, jest Aleksandra Falarz.

Co trzeba zrobić, żeby Bajor nie powiększyła grupy zmarnowanych talentów?

Marcin Kusiński: Pomóc jej w poprawie jakości treningu. I to jak najszybciej, bo w tym wieku każdy zmarnowany miesiąc stanowi dużą stratę.

Materiały do pobrania (downloadable files)

1. ITTF Polish Junior & Cadet Open – komunikat organizacyjny (prospectus)
2. ITTF Polish Junior & Cadet Open – obsada sędziowska (referee team)
3. ITTF Polish Junior & Cadet Open – lista uczestników (list of participants)
4. ITTF Polish Junior & Cadet Open – program minutowy (general schedule)
5. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Junior Boys’ Singles (Qual. Groups)
6. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Junior Girls’ Singles (Qual. Groups)
7. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Junior Boys’ (Consolation)
8. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Junior Girls’ (Consolation)
9. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Junior Boys’ Doubles
10. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Junior Girls’ Doubles
11. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Junior Boys’ Singles
12. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Junior Girls’ Singles
13. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Team Junior Boys’ (Groups)
14. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Team Junior Girls’ (Groups)
15. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Cadet Boys’ Doubles
16. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Cadet Girls’ Doubles
17. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Cadet Boys’ Singles (Qual. Groups)
18. ITTF Polish Junior & Cadet Open – Cadet Girls’ Singles (Qual. Groups)