Patryk Zatówka pokonał 4:2 wyżej notowanego Chorwata Tomislava Pucara i awansował do ćwierćfinału turnieju gry pojedynczej II Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w tenisie stołowym. Polak to jeden z zaledwie dwóch Europejczyków, którzy dotarli do tego etapu rozgrywek. W fazie pucharowej turnieju gry pojedynczej rywalizacja toczy się już do czterech wygranych setów. Mecz 1/8 finału z Tomislavem Pucarem nie rozpoczął się po myśli Patryka Zatówki, który po trzech odsłonach przegrywał 1:2, ulegając Chorwatowi w obydwu setach w stosunku 9:11.

Z każdą kolejną piłką przewaga Polaka wzrastała, a to, kto zwyciężał w danej partii, decydowało się dopiero w samych końcówkach. Czwartego seta Zatówka wygrał 11:7 i wyrównał stan meczu na 2:2, a następnie dwukrotnie triumfował do 9.

To już druga wygrana podopiecznego trenera Piotra Szafranka nad wyżej notowanym rywalem podczas II MIO w chińskim Nankinie. Wcześniej, w grupie, sklasyfikowany na 40. miejscu w światowym rankingu ITTF juniorów, Zatówka pokonał 18. zawodnika świata, Czecha Davida Reitspiesa. Tomislav Pucar zajmuje obecnie 31. lokatę w tym zestawieniu.

Co godne podkreślenia, w gronie ośmiu ćwierćfinalistów zameldowało się tylko dwóch graczy z Europy, a jednym z nich jest właśnie gracz ASTS Olimpia-Unia Grudziądz.

Poza Polakiem, w ćwierćfinałach znaleźli się: Niemiec Kilian Ort, Chińczyk Fan Zhendong, Brazylijczyk Hugo Calderano, Koreańczyk Kim Minhyeok, Japończyk Yuto Muramatsu, a także Yang Heng-Wei (reprezentant Chińskiego Tajpej) oraz Hung Ka Tak (Hongkong).

Przeciwnikiem Zatówki w walce o półfinał będzie Hugo Calderano, obecnie 5. zawodnik w tej kategorii wiekowej na świecie. – Grałem z Hugo raz w kwalifikacjach w Portugalii i tam z nim przegrałem. Jest to czołowy junior świata, jednak mogę obiecać, że będę grał najlepiej jak tylko potrafię – zapowiada Polak.

Wyniki II Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich – 1/8 finału mężczyzn:
Tomislav Pucar (Chorwacja) – Patryk Zatówka 2:4 (11:9, 5:11, 11:9, 7:11, 9:11, 9:11)