Polski Związek Tenisa Stołowego Polski Związek Tenisa Stołowego
Partnerzy:
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Polskie Sieci Elektroenergetyczne
TIBHAR
Energa

Mistrzostwa Europy w Alicante: Polskie nadzieje na medal

Z powodu kontuzji Portugalczyka Joao Monteiro, Jakub Dyjas stracił szansę na podium w deblu, ale mimo to Polacy mają nadzieję na medale w mistrzostwach Europy w tenisie stołowym. Turniej rozpocznie się we wtorek w hiszpańskim Alicante.
fot. ITTF World
16.09.2018
Źródło: PAP
Z powodu kontuzji Portugalczyka Joao Monteiro, Jakub Dyjas stracił szansę na podium w deblu, ale mimo to Polacy mają nadzieję na medale w mistrzostwach Europy w tenisie stołowym. Turniej rozpocznie się we wtorek w hiszpańskim Alicante.


Poprzednia edycja ME odbyła się w 2016 roku w Budapeszcie. Mimo braku liderki kobiecej reprezentacji Li Qian, biało-czerwoni wywalczyli dwa krążki: Jakub Dyjas zajął drugie miejsce w parze z Danielem Górakiem oraz trzecie indywidualnie; wyeliminował m.in. obrońcę tytułu Niemca Dmitrija Ovtcharova.
 
W Alicante trener Tomasz Krzeszewski postawił na młody skład, w którym 22-letni Dyjas jest... najstarszym zawodnikiem. Nie ma w kadrze Góraka, więc poszukiwano nowego partnera do gry podwójnej. Okazało się, że w podobnej sytuacji jest były mistrz kontynentu Monteiro, który największy sukces w tej konkurencji odniósł ze Stefanem Fegerlem. Austriak chciał tym razem wystąpić tylko w singlu, więc duet Dyjas/Monteiro z miejsca stał się jednem z faworytów ME.
 
Tuż przed zawodami okazało się, że Monteiro doznał kontuzji kręgosłupa i musi się wycofać. Fegerl nie zgodził się na grę deblową, dlatego Dyjas będzie rywalizował w grze pojedynczej i mieszanej z Natalią Partyką. W obu konkurencjach nie są bez szans, podobnie jak Partyka w duecie z Katarzyną Grzybowską-Franc.
 
Bardzo mocną pozycję w Europie ma Li Qian. W deblu jej partnerką będzie znów Holenderką Li Qian, z którą zdobywała już brązowe medale mistrzostw świata i Starego Kontynentu.
 
Od niedawna, już po raz trzeci, selekcjonerem żeńskiej części kadry jest Zbigniew Nęcek, klubowy trener Li Qian w KTS Enea Siarce Tarnobrzeg.
 
Ośmioro Polaków wystąpi w singlu, w grze podwójnej zgłoszeni są Li Qian Li Jie, Partyka z Grzybowską-Franc, Bajor z Serbką Andreą Todorovic, Badowski z Zatówką, Kotowski z Białorusinem Glebem Szamrukiem, a w mikście Dyjas z Partyką i Badowski z Bajor.
 
Tytułu sprzed dwóch lat nie obroni Turczynka Hu Melek. Nie wyjaśniła przyczyn swej decyzji. O kolejno złoto zagra za to Francuz Emmanuel Lebesson.
 
Absencja Hu Melek zwiększa szanse Li Qian na sukces w singlu. Wśród faworytek wymieniane jest nazwisko m.i.n. Portugalki Fu Yu. W 2013 i 2015 roku zdobyła srebro, w 2016 - srebro.
 
W składach wielu reprezentacji pojawiło się młodzieży, ale dawni mistrzowie też trzymają się dzielnie. W Hiszpanii zagrają np. złoci medaliści ME z... 1998 roku, tj. Ni Xian Lian i Władimir Samsonow. "Babcia" z Luksemburga ma 55 lat, a Samsonow 42.