Pełnym sukcesem zakończył się występ Natalii Bajor i Patryka Zatówki w europejskim turnieju kwalifikacyjnym do 2. Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, rozgrywanym w czeskim Hodoninie. Reprezentanci Polski wygrali komplet pojedynków w fazie pucharowej i wywalczyli przepustki na wyjazd do chińskiego Nankinu! W niedzielę, pierwszy dzień trwania turnieju, zarówno Natalia Bajor, jak i Patryk Zatówka zajęli drugie miejsca w grupach eliminacyjnych i awansowali do kolejnego etapu, rozgrywanego już systemem pucharowym. By uzyskać bezpośredni awans na LIOM, Polacy musieli wygrać po trzy kolejne gry. Wszystkie spotkania transmitował „na żywo” oficjalny kanał internetowy ITTF, a pełny zapis wideo z drugiego dnia zmagań dostępny jest ponizej.

Bajor, w turnieju rozstawiona z numerem 3, w 1. rundzie bez straty seta pokonała Belgijkę Nathalie Marchetti. Prawdziwym sprawdzianem dla wrocławianki był kolejny mecz, w którym za przeciwniczkę miała ona turniejową „jedynkę”, Leę Rakovac. Polka rozegrała z Chorwatką sześć setów, z których cztery zapisała na własne konto.

W tej sytuacji podopieczna trenera Marcina Kusińskiego potrzebowała do awansu jeszcze jednej wygranej – w decydującym meczu los skrzyżował ją z reprezentantką Izraela Nicole Trosman, rozstawioną z numerem 7. Obie zawodniczki stoczyły siedmiosetowy bój, w którym więcej nerwów zachowała zawodniczka KU AZS UE Wrocław.

Nieco ponad godzinę po zakończeniu pojedynku Bajor – Trosman do kortu wkroczył Patryk Zatówka. Polak, rozstawiony z „piątką”, walkę o przepustkę do Nankinu stoczył z Chorwatem Tomislavem Pucarem (turniejowy nr 2), srebrnym medalistą Mistrzostw Europy Juniorów z 2013 roku. Kluczem do sukcesu Zatówki okazała się pewna gra w trzech początkowych setach, po których prowadził on 3:0.

W czwartym secie gracz ASTS Olimpia-Unia Grudziądz przegrywał już sześcioma punktami, by następnie doprowadzić do remisu 10:10, a chwilę później mieć piłkę meczową. Ostatecznie tę partię Polak jeszcze przegrał, ale w kolejnej od samego początku narzucił własne tempo i zwyciężył seta 11:4, a cały pojedynek – w stosunku 4:1.

W dwóch poprzednich poniedziałkowych występach Patryk Zatówka nie stracił choćby seta. W 1. rundzie reprezentant Polski pokonał Denisa Ternę z Mołdawii (nr 19), a w kolejnej partii wyższość Zatówki uznać musiał Szwed Carl Ahlander-J (nr 4).

2. Letnie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży odbędą się w dniach 16 – 28 sierpnia br., a ich gospodarzem będzie chińskie miasto Nankin. W turnieju tenisa stołowego może wystąpić tylko po jednym reprezentancie danego kraju w grze pojedynczej dziewcząt i chłopców. Podczas 1. LIOM w 2010 roku w gronie reprezentantów Polski znalazł się Konrad Kulpa.

Wyniki europejskiego turnieju kwalifikacyjnego do LIOM juniorek:

2. etap, 3. runda (mecz o awans do LIOM):
Natalia Bajor – Nicole Trosman (Izrael) 4:3 (9:11, 11:6, 11:5, 6:11, 11:5, 6:11, 11:7)

2. etap, 2. runda:
Lea Rakovac (Chorwacja) – Natalia Bajor 2:4 (11:4, 11:13, 8:11, 13:11, 7:11, 5:11)