Natalia Partyka i Patryk Chojnowski sięgnęli po złote medale Mistrzostw Świata Niepełnosprawnych w tenisie stołowym (klasa 10), rozgrywanych w Pekinie. Bliska tego samego osiągnięcia była Dorota Nowacka, która ostatecznie wywalczyła srebrny medal w klasie 11. Zarówno Natalia Partyka, jak i Patryk Chojnowski to złoci medaliści igrzysk paraolimpijskich z 2012 roku, rozgrywanych w Londynie. Nowa zawodniczka zespołu KTS SPAR-Zamek Tarnobrzeg w Pekinie broniła ponadto tytułu mistrzyni świata, wywalczonego indywidualnie przed czterema laty w koreańskim Gwangju.

Natalia Partyka obronę tytułu rozpoczęła od dwóch wygranych w stosunku 3:0 w eliminacjach grupowych. W drugiej fazie turnieju, rozgrywnej już systemem pucharowym, Polka w ćwiećfinale równie pewnie pokonała Tian Shiau Wen (Chińskie Tajpej). Również pojedynek półfinałowy, rozegrany z Brazylijką Bruną Costa Alexandre Partyka zakończyła bez straty seta.

Najtrudniejszy bój reprezentantka „biało-czerwonych” stoczyła w finale, gdzie przyszło jej stawić czoła zawodniczce gospodarzy, Yang Qian. Partyka przegrywała już 1:2 w setach, ale doprowadziła do tie-breaka, w którym na przewagi, do 10, pokonała Chinkę.

– Chinka miała decydującą o tytule piłkę, ale przy stanie 10:9 w piątym secie Natalia pokazała klasę i zdobyła trzy kolejne punkty. Był głośny doping po obu stronach sali i świetne widowisko sportowe – czytamy na oficjalnym blogu reprezentacji Polski niepełnosprawnych, dostępnym pod adresem paratabletennispoland.pl.

W nagrodę Partyka stanie na najwyższym stopniu podium i odbierze złoty medal za rywalizację w 10. klasie niepełnosprawności. W tej samej klasie, w kategorii mężczyzn rywalizował Patryk Chojnowski. Podobnie jak reprezentacyjna koleżanka, nowy nabytek klubu KS Dekoglass Działdowo w grupie eliminacyjnej nie stracił seta. W ćwierćfinale wygrał w stosunku 3:1 z Rosjaninem Pawłem Łukjanowem.

Walka o miejsce w finale to bardzo pewne, trzysetowe zwycięstwo nad Czechem Ivanem Karabecem. W decydującym starciu po drugiej stronie stołu, tak jak w przypadku Partyki, stanął reprezentant gospodarzy, Ge Yang. I tak jak w przypadku finału kobiet, to Chińczyk prowadził 2:1 w setach, by uznać wyższość Polaka w dwóch kolejnych partiach – w ostatniej również przegrywając dwoma punktami, do 9.

Do finału dotarła ponadto Dorota Nowacka, startująca w 11. klasie niepełnosprawności. W decydującym starciu lepsza od niej okazała się Rosjanka Andżelika Kosacziewa, która wcześniej, w półfinale, pokonała inną reprezentankę Polski, Krystynę Siemieniecką. W drodze do finału Nowacka wygrała z Francuzką Magali Rousset oraz Ukrainką Natalią Kosminą.

Reprezentanci Polski w turnieju gry pojedynczej Mistrzostw Świata Niepełnosprawnych w Pekinie sięgnęli łącznie po cztery medale. Stanowi to znakomity prognostyk przed turniejem gry drużynowej, który rozpocznie się w czwartek.

Wyniki Mistrzostw Świata Niepełnosprawnych – turniej gry pojedynczej kobiet:

Klasa 1-2:

Ćwierćfinał:
Dorota Bucław – Isabelle Lafaye (Francja) 1:3 (9:11, 9:11, 11:5, 2:11)

Klasa 8:

Dajana Jastrzębska – Aida Dahlen (Norwegia) 1:3 (3:11, 11:8, 2:11, 11:13)

Klasa 9:

Liu Meng (Chiny) – Karolina Pęk 3:1 (3:11, 11:7, 12:10, 13:11)

Klasa 10:

Finał:
Natalia Partyka – Yang Qian (Chiny) 3:2 (7:11, 11:6, 9:11, 11:5, 12:10)

Półfinał:
Natalia Partyka – Bruna Costa Alexandre 3:0 (11:6, 11:5, 11:3)

Natalia Partyka – Tian Shiau Wen (Chińskie Tajpej) 3:0 (11:6, 11:5, 11:6)

Klasa 11:

Finał:
Dorota Nowacka – Anżelika Kosacziewa (Rosja) 0:3 (10:12, 6:11, 6:11)

Półfinał:
Natalia Kosmina (Ukraina) – Dorota Nowacka 2:3 (9:11, 9:11, 13:11, 11:8, 12:14)
Anżelika Kosacziewa (Rosja) – Krystyna Siemieniecka 3:2 (11:8, 11:9, 5:11, 7:11, 12:10)

Magali Rousset (Francja) – Dorota Nowacka 0:3 (7:11, 4:11, 9:11)
Harumi Kimura (Japonia) – Krystyna Siemieniecka 0:3 (8:11, 6:11, 4:11)