Michał Dziubański, trener reprezentacji Polski kobiet w tenisie stołowym, opowiada o przygotowaniach jego podopiecznych do nowego sezonu rozgrywek międzynarodowych. Zapraszamy do zapoznania się z treścią materiału. Jak wyglądają przygotowania Reprezentacji Kadry Narodowej Seniorek do nowego sezonu?

Michał Dziubański: Na obecną chwilę zrealizowane zostały trzy akcje szkoleniowe w ramach szkolenia PZTS finansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pierwsze dwie akcje w składzie seniorek oraz młodzieżowym przeprowadziliśmy w Zakopanem oraz Giżycku.

Na trzecią akcję szkoleniową w niemieckim mieście Düsseldorf na zaproszenie tamtejszej Federacji Tenisa Stołowego powołanie otrzymały zawodniczki : Natalia Partyka oraz Katarzyna Grzybowska-Franc. W Niemczech grupę treningową stanowiły m.in srebrne medalistki w drużynie z Igrzysk Olimpijskich w Rio oraz grupa szkoleniowa na co dzień trenująca w klubie z Düsseldorfu. Z akcji treningowej w Chinach wstępnie zaplanowanej na koniec sierpnia musieliśmy zrezygnować ze względu na kolizję terminową z XXIX Letnią Uniwersjadą, dlatego ostatnie tygodnie sierpnia przeznaczone są na szkolenie w klubach sportowych.

Nad czym pracowaliście na letnich zgrupowaniach oraz jak wyglądały treningi?

Michał Dziubański: Pracowaliśmy wspólnie z grupą 8 zawodniczek oraz trenerem Grzegorzem Nurzyńskim, który był odpowiedzialny za przygotowanie fizyczne. Na konsultacje zostały powołane 4 seniorki, 2 juniorki oraz 2 zawodniczki z Kadry Młodzieżowej.

Staraliśmy się w maksymalnym stopniu wykorzystać bazę COS i działać bardzo wszechstronnie. Dzień zawodniczek był wypełniony od rana do wieczora. W przeważającej części trenowaliśmy 3 razy dziennie. W Zakopanem oprócz wypadów w góry, gry w tenisa stołowego, chodziliśmy na siłownie, pływalnię, graliśmy w koszykówkę i siatkówkę.

Wykorzystaliśmy również możliwość korzystania z odnowy biologicznej oraz przeprowadziliśmy serię zabiegów w kapsułach do krioterapii (- 130oC) w celu zaleczeniu mikro urazów oraz szybszej regeneracji po treningach.

W Giżycku większy akcent położony został na podstawy tenisa stołowego, ale nie zabrakło również treningu fizycznego, codziennych ćwiczeń aktywizujących przed treningiem oraz treningu „lekkoatletycznego” na świeżym powietrzu. W planie był również trening na siłowni ,gra w badmintona, stretching oraz joga. Było również trochę aktywnego relaksu na wodzie – kajaki oraz rowery wodne.

Zawodniczki na obu konsultacjach miały zapewniona odnowę biologiczną na obiektach Cos oraz zabiegi masażu oraz fizjoterapii.

Głównym założeniem w/w akcji szkoleniowych była wszechstronna praca nad ogólnym przygotowanie zawodniczek pod względem fizycznym oraz technicznym. Cel udało się zrealizować bez najmniejszych urazów oraz kontuzji.

Jakie są najbliższe plany Kadry Narodowej Seniorek?

Michał Dziubański: Już za kilka dni Klaudia Kusińska oraz Natalia Bajor wystartują w XXIX Letniej Uniwersjadzie w Tajwanie. Będzie to poważny sprawdzian dla tych zawodniczek, które aspirują do ścisłej Kadry Narodowej , pokazujący na jakim etapie rozwoju w swojej karierze się znajdują.

W drugiej połowie sierpnia Reprezentacja Polski będzie miała start w Seamaster 2017 ITTF World Tour Czech Open w którym wezmą udział Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska-Franc oraz Magdalena Sikorska.

W połowie września rozegramy najważniejszą imprezę pierwszej części sezonu – Drużynowe Mistrzostwa Europy w Luksemburgu.

Przed tymi zawodami reprezentacja będzie miał jeszcze zorganizowaną konsultacje w Centrum Szkolenia PZTS w Gdańsku wspólnie z czołową reprezentacją Europy i Świata – Rumunią z Elizabetą Samarą i Danielą Dodean w składzie.

Połączenie konsultacji w ramach szkolenia PZTS, szkolenia klubowego oraz startów międzynarodowych powinno dać wymagane przygotowanie na Drużynowe Mistrzostwa Europy oraz na zawody Uniwersjady na Tajwanie.

Jakie są cele wynikowe Reprezentacji Polski Kobiet na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Luksemburgu?

Michał Dziubański: Warto wspomnieć, że od 10 lat na DME jesteśmy w pierwszej „ósemce”, i że trzy razy zdobyliśmy medal. W Europie jest 10 – 12 zespołów , które mogą wejść do strefy medalowej. Poziom jest wysoki i wyrównany. Jest kilkanaście zawodniczek wyszkolonych w chińskim systemie szkolenia, które są w pierwszej 50 rankingu ITTF.

Przeciwniczki, z którymi zmierzymy się w fazie grupowej są nam dobrze znane i wiemy, że będzie ciężko. Jak zagramy bardzo dobrze to mamy potencjał, żeby zdobyć kolejny medal dla Polski. Ale na to musi złoży się wiele czynników w tym również szczęście. Na dzień dzisiejszy wszyscy muszą skoncentrować się na pracy i to wszystko.

Harmonogram akcji Kadry Narodowej Seniorek

12-19.07.2017Konsultacja szkoleniowa – COS Zakopane
4 zawodniczki z Kadry Narodowej Seniorek
4 zawodniczki z Młodzieżowych Kadr Narodowych
21-27.07.2017Konsultacje szkoleniowa – COS Giżycko
4 zawodniczki z Kadry Narodowej Seniorek
4 zawodniczki z Młodzieżowych Kadr Narodowych
31.07-05.08.2017Konsultacja szkoleniowa – Niemcy
Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska-Franc
13 – 18.08.2017

Konsultacja szkoleniowa – Niemcy
Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska-Franc

1-15.08.2017

Kontynuacja procesu szkoleniowego w warunkach klubowych

15-30.08.2017

XXIX Letnia Uniwersjada – Tajwan
Natalia Bajor, Klaudia Kusińska, Roksana Załomska

22-27.08. 2017

Seamaster 2017 ITTF World Tour Czech Open
Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska-Franc, Magdalena Sikorska

03-09.09.2017

Konsultacja szkoleniowa wspólnie z Reprezentacją Rumunii

13-17.09.2017Liebherr 2017 ITTF-European Team Championships
Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska-Franc, Natalia Bajor, Klaudia Kusińska, Li Qian
19-24.09.2107Seamaster 2017 ITTF World Tour Platinum, Austrian Open
Li Qian

Galeria