Tenisistki stołowe KTS SPAR-Zamek Tarnobrzeg pokonały na wyjeździe 3:1 francuski Metz TT w pierwszym meczu finałowym Pucharu Europejskiej Unii Tenisa Stołowego (ETTU). Ta sama sztuka nie udała się pingpongistom ASTS Olimpia-Unia Grudziądz, których ulegli w Szwecji Eslovs AL (2:3), ale zachowali szanse na końcowy sukces. Tarnobrzeżanki do zwycięstwa poprowadziła reprezentująca Niemcy Han Ying, która zaprezentowała się z fantastycznej strony, odnosząc dwie wygrane indywidualne, w których nie pozwoliła rywalkom wygrać choćby jednego seta. Trzeci punkt na konto mistrzyń Polski zapisała Czeszka Renata Strbikova.

Zwycięstwo mogło być jeszcze bardziej okazałe, gdyby w meczu otwarcia Li Qian wygrała z Fu Yu. Mimo prowadzenia 2:1 w setach, świeżo upieczona brązowa medalistka mistrzostw świata w Suzhou przegrała czwartą partię na przewagi w stosunku 10:12, a w piątym secie reprezentantka Portugalii triumfowała 11:8.

– Te sety, ta matematyka pokazują, że sytuacja na dzisiaj jest bardzo dobra, ale żeby puchar zdobyć, musimy w Tarnobrzegu powtórzyć tak wielki mecz jak dzisiaj. Dopiero wtedy możemy być spokojni – podsumował mecz w wywiadzie dla „Polskiego Radia” Zbigniew Nęcek, trener 23-krotnych mistrzyń kraju.

Z kolei z pewnym niedosytem ze Szwecji wracają zapewne podopieczni trenera Piotra Szafranka. Po trzech grach indywidualnych Olimpia-Unia prowadziła z Eslovs 2:1, jednak w kolejnym meczu Xu Hui pokonał w pięciu setach lidera gości Kaiia Yoshidę, a szalę zwycięstwa na korzyść lokalnej ekipy przechylił Robert Svensson, wygrywając 3:1 z Bartoszem Suchem.

Wicemistrzowie Polski przed rewanżem nie są jednak na straconej pozycji. By sięgnąć po europejski puchar, Olimpia-Unia potrzebuje w Grudziądzu odnieść zwycięstwo w stosunku 3:0 lub 3:1. W przypadku gdy ponownie padnie wynik 3:2 dla gospodarzy, o zdobyciu trofeum zdecyduje lepszy bilans setów w obydwu spotkaniach.