W czwartek o godzinie 23:59 minął termin rejestracji zawodniczek i zawodników przez drużyny występujące w rozgrywkach 1. Ligi Kobiet i Mężczyzn w sezonie 2014/2015. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zestawieniem roszad kadrowych dokonanych przez czołowe kluby tenisa stołowego w Polsce. Na szczeblu rozgrywek 1. Ligi doszło do trzech przypadków przekazania miejsc pomiędzy klubami. Chomik-Rokicie Gdów (wicemistrz gr. południowej 1. Ligi Kobiet) przekazał miejsce drużynie KS Galaxy II Białystok, miejsce KS Gorce Nowy Targ (5. ekipa ubiegłego sezonu gr. południowej 1. Ligi Mężczyzn) przejął KS Pegaz Łańcut, zaś TBV Sygnał Lublin (10. zespół tej samej grupy) przekazał miejsce drużynie Stowarzyszenie Marabella Sopot.

Ponadto, w gr. południowej 1. Ligi Kobiet możliwy jest występ drużyny KS Start Park-M Nowy Sącz, która zgłosiła gotowość gry w miejsce GKTS Gdańsk, pod warunkiem dopełnienia niezbędnych formalności i podania pełnego składu – w terminie do 7 sierpnia br.

1. Liga Kobiet

W najbardziej znaczący sposób składy przebudowały ekipy, które w zeszłym sezonie występowały jeszcze na szczeblu Ekstraklasy Kobiet. Zespół KU AZS PWSiP Łomża, osłabiony odejściem liderki Magdaleny Sikorskiej do drużyny MKSTS DWSPiT Polkowice, zakontraktował Monikę Narolewską (w minionym sezonie: 21 wygrane w 36 występach dla Klubu AZS PWSZ Nysa), Alicję Leśniak (SKS 40 Warszawa) oraz 13-letnią Joannę Sokołowską (UKS KOKiS Kolno).

Poważnych wzmocnień dokonał AZS UMCS Optima Lublin, którego drużynę uzupełniły: Chinka Wenwen Liu (12 zwycięstw w 25 meczach w barwach ekstraklasowego SKTS Sochaczew), Białorusinka Katsiaryna Sivakova (bilans 19 wygranych i 2 przegranych dla mistrza 1. Ligi, KS Galaxy Białystok), a także Anna Urbańczyk (LKS 45 Bujaków-Mikołów).

Na transfer do drużyny beniaminka 1. Ligi, LZS Orion Branda Bukowice, zdecydowała się Renata Gumula, która w zeszłym sezonie reprezentowała barwy AZS UMCS Optima w Ekstraklasie (10 zwycięstw w 30 występach). Podobny krok wykonała Katarzyna Nowocin (bilans 5:15) – z tą różnicą, że ekstraklasowy KU AZS AJD Częstochowa zamieniła ona na LUKS Agro-Sieć Chełmno.

UKS Chrobry Międzyzdroje zakontraktował tymczasem Joannę Kiedrowską – reprezentantkę Polski juniorek i ubiegłoroczną liderkę drużyny GKTS Gdańsk. Mająca 18 lat Kiedrowska w sezonie 2013/2014 była jedną z najlepiej punktujących zawodniczek na tym szczeblu rozgrywek, notując 26 wygranych w 34 rozegranych pojedynkach indywidualnych.

W Białymstoku nadal będzie grać świeżo upieczona złota medalistka Europejskich Igrzysk Studentów w grze podwójnej, Bingran Ren. Mająca 21 lat Chinka przeszła jednak z KS Galaxy do zespołu ATS (wcześniej występującego pod nazwą UKS Sovit Białystok).

W Krakowie kontynuować karierę będzie Karolina Pęk. Mająca 16 lat reprezentantka Polski niepełnosprawnych przenosi się do beniaminka 1. Ligi, KS Bronowianka II. Klub zmieniła również inna z młodych reprezentantek kraju, Agata Uchnast. Zawodniczka ta, dotąd związana z MKS Rokita Brzeg Dolny, od nowego sezonu będzie grać dla ekipy MKS Jedynka Łódź.

1. Liga Mężczyzn

Ocenę roszad kadrowych rozpocząć należy od dwóch drużyn, które niepowodzeniem zakończyły udział w meczach barażowych o awans do Wschodzący Białystok Superligi Mężczyzn. LKS Odra KGHM Metraco Roeben Miękinia, mistrz gr. południowej 1. Ligi Mężczyzn, zachował trzon składu, który w zeszłym sezonie pozwolił zdobyć komplet 34 punktów w 17 meczach sezonu zasadniczego. Zespół dodatkowo wzmocnił młodzieżowiec Michał Bańkosz (w ubiegłym sezonie: 14 zwycięstw i 16 przegranych w barwach GLKS Wanzl Scania Nadarzyn).

Jedna zmiana dokonała się w szeregach GMKS Strzelec Frysztak, wicelidera gr. południowej po sezonie zasadniczym. Po sześciu latach Podkarpacie opuścił Piotr Chmiel, powracając do ekstraklasowej ekipy Dojlidy Białystok. W jego miejsce trener Mieczysław Niemiec zakontraktował Sanila Shetty’ego, 24-letniego reprezentanta Indii i mistrza tego kraju w grze pojedynczej, obecnie 247. zawodnika w światowym rankingu ITTF.

Dwaj znaczący gracze ubyli ze składu KS Galaxy Białystok, 3. drużyny ubiegłego sezonu w gr. północnej 1. Ligi Mężczyzn. Na drugi koniec Polski, do BISTS Bielsko-Biała, przeniósł się Jarosław Tomicki (26 wygranych w 35 występach), dwukrotny wicemistrz kraju w grze pojedynczej seniorów. Ofertę drużyny KS Spójnia Warszawa przyjął z kolei Bartosz Szarmach (bilans 20 zwycięstw i 14 przegranych). Obaj zawodnicy zasilają więc zespoły, które ubiegłoroczne zmagania zakończyły na przedostatnich miejscach we własnych grupach i z pewnością będą oni decydować o losach nowych klubów.

Do Galaxy z kolei dołączą: Kamil i Piotr Zdzieniccy, a także Marcin Sankowski. W ubiegłym sezonie w 1. Lidze prezentowali się pierwszy i ostatni z wymienionych – Kamil Zdzienicki bronił barw Dojlid Białystok (21 zwycięstw i 15 przegranych), a Sankowski występował w UKTS Alfa Radzyń Podlaski (bilans 15:19).

W miejsce Sankowskiego do Radzynia Podlaskiego przeniesie się dwóch najskuteczniejszych graczy ekipy TBV Sygnał Lublin: Paweł Kozieł (bilans 14:16) oraz Artur Kalita (bilans 12:22).

Ogromne zmiany dokonały się w szeregach Spójni Warszawa. Poza wspomnianym już Bartoszem Szarmachem, poważnym wzmocnieniem wydaje się Szymon Malicki, jeszcze do niedawna zdobywający punkty dla superligowego KS Dekorglass Działdowo (6 zwycięstw w 20 meczach). Bohaterem trzeciego znaczącego transferu do stolicy jest Tomasz Sposób (26 zwycięstw w 34 występach w barwach Dojlid Białystok). Do Polski powraca ponadto Wiktor Gniewek, który w ostatnim czasie zajmował się szkoleniem w akademii w Dubaju. Został on zgłoszony do nowego sezonu właśnie jako zawodnik pierwszoligowej Spójni.

Ekipę z Warszawy tym samym opuścili dwaj inni pingpongiści. Do AUKS PWSZ Trefl Zamość przeniósł się doświadczony Witold Skubiszewski (11 zwycięstw i 13 przegranych), natomiast twarzą nowego projektu na szczeblu 1. Ligi Mężczyzn postanowił zostać Artur Daniel (bilans 16:20).

Były indywidualny mistrz Polski to największa gwiazda drużyny o nazwie Stowarzyszenie Marabella Sopot, która zakontraktowała jeszcze: Patryka Jendrzejewskiego (lider Zooleszcz Gwiazdy Bydgoszcz, 31 zwycięstwa i 3 przegrane), młodzieżowca Jakuba Benzefa z Dartom Bogorii Grodzisk Mazowiecki, a także Mateusza Dzikowskiego (LUKS Chełmno) i Marcina Janczewskiego.

Zatrudnienie w Gdańsku i tamtejszym KS AZS AWFiS znalazł inny były gracz Gwiazdy Bydgoszcz, Artur Białek (30 wygranych i 5 przegranych). Superligę na 1. Ligę zamienił Daniel Bąk, który dołączył do Marcina Bąka w zespole UKS Warta Kostrzyn nad Odrą. W ubiegłym sezonie 25-latek bronił barw ekipy ZKS Palmiarnia Zielona Góra, notując 5 zwycięstw w 18 występach.

MKS Pogoń Siedlce wzmocni z kolei Wiktor Franc, przez miniony rok pozostający zawodnikiem niestowarzyszonym. Do Zamościa, wraz ze Skubiszewskim, przeniesie się czołowy junior, od nowego sezonu wkraczający w wiek młodzieżowca, Kamil Włóczko z Dojlid Białystok.

Wysokie ambicje prezentuje ekipa KS Pegaz Łańcut, która przejęcie miejsca w gr. południowej 1. Ligi Mężczyzn połączyła z zakontraktowaniem doświadczonego Dariusza Kiełba. Mający 41 lat tenisista stołowy powraca na Podkarpacie, by stanowić o sile Pegaza wraz z innym weteranem pingpongowych stołów, Krzysztofem Marcinowskim. Walkę o dwa pozostałe miejsca w meczowej „czwórce” stoczą: Paweł Włodyka, Tomasz Jurkiewicz oraz młodzieżowiec Piotr Cyrnek.

Dużo łatwiej wytypować meczowy skład w przypadku innego z beniaminków, zespołu LKS Orzeł Mirex Kozy, który do 1. Ligi zgłosił dokładnie czterech graczy: Bartosza Kwodawskiego, Mariusza Zwolińskiego, Tomasza Pisarczyka oraz Jarosława Kolektę.

Aż dziesięciu tenisistów stołowych widnieje natomiast na liście drużyny TKS Opoka Trzebinia. Spośród tego grona największe szanse na regularną grę zdają się mieć: Rafał Utylski, Marek Kądziela, Robert Świrk, a także Marek Mozdyniewicz.

Materiały do pobrania

1. Składy drużyn 1. Lig Kobiet i Mężczyzn 2014/2015 – zestawienie