We wtorek o godzinie 23:59 minął termin rejestracji zawodniczek i zawodników przez drużyny występujące w rozgrywkach Ekstraklasy Kobiet i Superligi Mężczyzn w sezonie 2014/2015. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zestawieniem roszad kadrowych dokonanych przez czołowe kluby tenisa stołowego w Polsce. Przedstawiciele zespołów wykazywali się dużą aktywnością na rynku transferowym. Niektóre kluby postanowiły już wcześniej oficjalnie ogłosić wzmocnienia składu przed nowym sezonem. Tak było m.in. w przypadku transferu Natalii Partyki do ekipy mistrzów Polski, KTS SPAR-Zamek Tarnobrzeg, a także podpisania kontraktów z Włochami Mihai Bobocicą oraz Leonardo Muttim przez beniaminka Superligi, Zooleszcz Gwiazdę Bydgoszcz.

Zdecydowana większość drużyn z ogłoszeniem roszad w składach postanowiła jednak wstrzymać się do oficjalnego zamknięcia okna transferowego.

Wschodzący Białystok Superliga Mężczyzn

Spośród grona zawodników, którzy po raz pierwszy będą występować w polskich rozgrywkach ligowych, szczególną uwagę przyciąga jedno nazwisko – chodzi o Szweda Joergena Perssona.

Mistrz świata w grze pojedynczej z 1991 roku, 4-krotny mistrz świata w grze drużynowej (1989, 1991, 1993, 2000) w barwach Szwecji, 9-krotny mistrz Europy w grze pojedynczej, podwójnej i drużynowej czy wreszcie wielokrotny mistrz Szwecji w grze pojedynczej postanowił przyjąć ofertę ekipy ZKS Palmiania Zielona Góra.

Działaczom klubu z Zielonej Góry udało się stworzyć zespół oparty na weteranach pingpongowych stołów. Wraz z mającym 48 lat Perssonem do Palmiarnii przychodzi bowiem blisko 40-letni Czech Miroslav Horejsi – rówieśnik Lucjana Błaszczyka, który w dalszym ciągu będzie decydował o losach Palmiarnii. Kadrę uzupełniają nastolatkowie – na czele z Kamilem Nalepą, wicemistrzem Polski kadetów, mającym już za sobą debiut w rozgrywkach Superligi w minionym sezonie.

Po wzmocnienia z Azji sięgnęli działacze ASTS Olimpia-Unia Grudziądz. Pośród nowych graczy zakontraktowanych przez grudziądzan znaleźli się: Japończyk Kaii Yoshida (obecnie 38. zawodnik w światowym rankingu ITTF), Słowak azjatyckiego pochodzenia Wang Yang (110. lokata w rankingu ITTF), a także niespełna 18-letni Chińczyk Pan Deng.

Do drużyny powraca także Bartosz Such, który ostatnio występował w Poltarex Pogoni Lębork. W Olimpii-Unii pozostają natomiast zarówno utalentowany junior Patryk Zatówka, jak i Tajwańczyk Huang Sheng-Sheng.

Jednego, ale bardzo znaczącego wzmocnienia dokonał KS Dekorglass Działdowo. W szeregi dzielnie spisującego się ubiegłorocznego beniaminka Superligi wstąpił Patryk Chojnowski, który w barwach ekipy z Grudziądza sklasyfikowany został na 3. miejscu w rankingu indywidualnym ubiegłego sezonu. W Działdowie na kolejny sezon pozostanie ulubieniec publiczności, najskuteczniejszy gracz całych minionych rozgrywek, Czech Jiri Vrablik. Duet Chojnowski – Vrablik będzie uzupełniał Xu Wenliang.

Cztery zmiany weszły w życie w drużynie KU AZS Politechnika Rzeszów, prowadzonej przez grającego trenera Tomasza Lewandowskiego. Do składu dobrał on sobie Mateusza Gołębiowskiego (dotąd występującego w ZKS Palmiarnia Zielona Góra), a także Hindusa Anthony’ego Amalraja (poprzednio Morliny Ostróda). Z Rzeszowem pożegnali się natomiast zarówno Paweł Chmiel (reprezentował AZS od 2008 roku), jak i Filip Szymański (po jednym sezonie pobytu).

Paweł Chmiel przeniesie się do Torunia, tworząc nowy trzon zespołu KST Energa-Manekin. Drugim nowym zawodnikiem w klubie będzie Austriak Chen Weixing (obecnie 53. zawodnik świata). Na pozycji numer „trzy” doświadczenie zdobywać będą mogli młodzi zawodnicy, m.in. Konrad Kulpa, Tomasz Kotowski oraz Paweł Piotrowski. Filip Szymański z kolei od nowego sezonu reprezentował będzie barwy Poltarex Pogoni Lębork. Obok Szymańskiego zespół zakontrował jeszcze Andrew Baggaleya, czołowego reprezentanta Wielkiej Brytanii, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Brat-bliźniak Pawła, Piotr Chmiel to zaś nowy nabytek beniaminka Superligi, Dojlidy Białystok. Zespół zasilił także kończący 28 lat dokładnie w dniu 15 lipca, Rosjanin Artur Grigoriew. O miejsce w superligowej „trójce” przyjdzie im walczyć wraz z Bogusławem Koszykiem oraz Chińczykiem Meng Zhen.

Na uzupełnienie składu przed nowym sezonem nie zdecydowali się natomiast włodarze takich ekip jak: Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki (mistrz kraju), PKS Kolping Frac Jarosław, Carbo-Koks TTS Polonia Bytom (brązowi medaliści), a także Morliny Ostróda (7. lokata).

Ekstraklasa Kobiet

Poza mistrzowską ekipą KTS SPAR-Zamek Tarnobrzeg, która podziękowała za współpracę Ukraince Margaricie Piesockiej oraz Chinkom Jia Jun i Wang Yi Xiao, zatrudniając Natalię Partykę (SKTS Sochaczew), wyjątkowo aktywnie na rynku transferowym zachowywały się również pozostałe kluby Ekstraklasy Kobiet.

Odejście Partyki przełożyło się kompletną przebudowę składu zespołu z Sochaczewa. Trzon nowej drużyny stworzą zawodniczki, które jeszcze w zeszłym sezonie broniły barw innych klubów: Agata Pastor, Katarzyna Grzybowska (obie MKSTS DWSPiT Polkowice) oraz doświadczona defensorka Dong Rui Fang (Galaxy Białystok).

Tym samym spore zmiany dokonały się w zespole z Polkowic. Przeciwną drogę do Pastor i Grzybowskiej obrała Magdalena Szczerkowska, która będzie odpowiedzialna za zdobywanie punktów wraz z Magdaleną Sikorską. Ta z kolei przenosi się do MKSTS DWSPiT z drużyny KU AZS PWSiP Łomża.

Gwiazda europejskiego formatu zagości w Białymstoku. Beniaminek Ekstraklasy, miejscowe Galaxy, zakontraktował bowiem reprezentantkę Ukrainy Gannę Gaponową (105. lokata w rankingu światowym ITTF). Nowa postać w Galaxy to także 17-letnia Litwinka Jolita Sokolovskyte.

Z ekipą wicemistrzyń Polski, GLKS Wanzl Scania Nadarzyn, pożegnała się tymczasem Chinka Shen Yi Bin – jedna z najskuteczniejszych zawodniczek Ekstraklasy ubiegłego sezonu. W jej miejsce sprowadzono Słowaczkę Evę Jurkovą (285. zawodniczka świata) oraz aktualną wicemistrzynię kraju w kategorii juniorek, Paulinę Krzysiek (ostatnio AZS UMCS Optima Lublin).

Drobnej korekty składu dokonała drużyna KU AZS UE Wrocław. Od nowego sezonu we Wrocławiu grać będzie Chinka Liu Qimei, a także jedna z najbardziej utalentowanych zawodniczek w kategorii młodziczek, Sonia Gendera.

Po zawodniczki ze światowej „trzysetki” sięgnęli włodarze AZS AJD Częstochowa. Zespół uzupełni białoruski duet Kacaryna Barawok (222. miejsce w rankingu ITTF) – Maria Kuczuk (253. na świecie). Ich zadaniem będzie zastąpienie kolejnej Białorusinki, Eleny Dubkowej, a także Katarzyny Nowocin.

Jeszcze inna Białorusinka, Alina Arlouska (194. w rankingu światowym) zasili szeregi drużyny Polmlek Zamer Lidzbark Warmiński. Niewątpliwie wspomoże ona w zdobywaniu punktów Monikę Pietkiewicz – dotychczasową liderkę zespołu. Arlouska, Barawok oraz Kuczuk to odpowiednio postacie numer 4, 5 i 6 białoruskiego kobiecego tenisa stołowego.

Bez zmian do nowego sezonu przystąpią natomiast ekipy KS Bronowianka Kraków (brązowe medalistki) oraz MRKS Gdańsk (beniaminek Ekstraklasy).

Materiały do pobrania

1. Składy drużyn Ekstraklasy Kobiet i Superligi Mężczyzn 2014/2015 – zestawienie