Tenisiści stołowi ASTS Olimpia-Unia Grudziądz nadspodziewanie łatwo, bo w stosunku 3:1, pokonali PKS Kolping Frac Jarosław w 1. meczu półfinałowym fazy play-off tegorocznych rozgrywek Wschodzący Białystok Superligi Mężczyzn. Wydarzeniem wieczoru było indywidualne zwycięstwo Patryka Zatówki nad Wang Zeng Yi. Grudziądzanie wygraną zawdzięczają przede wszystkim świetnej dyspozycji Patryka Chojnowskiego, który w pierwszej grze wieczoru okazał się lepszym od defensywnie usposobionego Białorusina Jewgienija Szczetinina, a na koniec pokonał Wang Zeng Yi. Zarówno jednemu, jak i drugiemu rywalowi lider gospodarzy oddał po jednym secie.

Trener Piotr Szafranek na mecz z Kolpingiem postanowił nie sprowadzać Tajwańczyka Huang Sheng-Shenga, co oznaczało, że szansę gry o naprawdę dużą stawkę otrzyma 17-letni Patryk Zatówka, który już w sezonie zasadniczym nabierał doświadczenia, pod nieobecność Azjaty, przez całą rundę rewanżową.

Nawet trener Szafranek nie mógł jednak przypuszczać, że to właśnie ten utalentowany junior zdobędzie punkt na wagę wygranej z wiceliderami tabeli z Jarosławia, a tym bardziej, że nie pozwoli on najwyżej sklasyfikowanemu polskiemu tenisiście stołowemu wygrać choćby jednego seta. Wang w dotychczasowej części sezonu przegrał cztery pojedynki indywidualne, z czego tylko jeden w stosunku 0:3 – z Jakubem Kosowskim.

Co więcej, aktualni mistrzowie Polski bliscy byli zakończenia spotkania już po nieco godzinie gry, ponieważ przy stanie 2:0 w spotkaniu również 2:0 w setach z Witalijem Niechwedowiczem prowadził Tomislav Kolarek. Ostatecznie jednak to Białorusin w starciu meczowych „trójek” pokonał Chorwata w pięciu partiach i zapisał honorowe zwycięstwo na kontro drużyny prowadzonej przez trenera Kamila Dziukiewicza.

Teraz rywalizacja przenosi się do Jarosławia, gdzie zostanie rozegrany drugi i ewentualny trzeci pojedynek półfinałowy fazy play-off, zaplanowane odpowiednio na piątek i niedzielę.

Wyniki fazy play-off Wschodzący Białystok Superligi Mężczyzn (1. mecz półfinałowy):

ASTS Olimpia-Unia Grudziądz – PKS Kolping Frac Jarosław 3:1
Patryk Chojnowski – Jewgienij Szczetinin 3:1 (11:7, 8:11, 11:8, 11:9)
Patryk Zatówka – Wang Zeng Yi 3:0 (11:9, 11:6, 11:8)
Tomislav Kolarek – Witalij Niechwedowicz 2:3 (11:9, 11:7, 6:11, 8:11, 9:11)
Patryk Chojnowski – Wang Zeng Yi 3:1 (11:6, 11:5, 9:11, 13:11)