Około 3 tys. młodych ludzi z całego świata przyjedzie do Krakowa na XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej. Zjazd rozpocznie się w sobotę i potrwa do 3 maja.

Igrzyska organizuje Salezjańska Organizacja Sportowa Rzeczpospolitej Polskiej. W ub. roku odbyły się one w Sewilli. W Krakowie odbywają się po raz drugi, pierwszy raz zostały tu zorganizowane w 2012 r. Trzykrotnie gościła je także Warszawa.
Na Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej przyjeżdżają młodzi zrzeszeni w organizacjach sportowych prowadzonych przez salezjanów – zgromadzenie zakonne poświęcające się pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.
Jak powiedział PAP rzecznik prasowy igrzysk w Krakowie ks. Marcin Kaznowski, w XXIX edycji rywalizowało będzie około 3 tys. osób w czterech dyscyplinach: siatkówce, koszykówce, piłce nożnej i tenisie stołowym. Współzawodnictwo będzie się odbywało w pięciu obiektach sportowych Krakowa: Com-Com Zone, KS Bronowianka Kraków, Olimp Orlik oraz studiach Wychowania Fizycznego i Sportu AGH i UJ.
Do rywalizacji w duchu salezjańskich wartości, których patronem jest św. Jan Bosko, przystąpią młodzi z całego świata, jednak w tym roku szczególnie wielu zawodników przyjedzie do Krakowa z Ukrainy i Białorusi.
Wśród biorących udział w zawodach będą także Syryjczycy z Aleppo. – Mamy nadzieję, że pobyt w Polsce będzie miał dla nich terapeutyczny wymiar, że skosztują oni nieco normalniejszego świata. To są nastolatkowie z Aleppo, więc nie mają odniesienia do znanej nam normalności – powiedział ks. Kaznowski. Dodał, że salezjanie od początku wojny są obecni w Aleppo.
Zagraniczni zawodnicy zamieszkają w krakowskich akademikach. Oprócz udziału w zawodach zwiedzą miasto, muzeum Auschwitz-Birkenau i kopalnię soli w Wieliczce.
Organizatorzy zachęcają do przyjścia na igrzyska i kibicowanie zawodnikom. Goście będą mogli wziąć udział w imprezach towarzyszących, np. koncertach. Wolny wstęp jest także na niedzielną inaugurację w Auditorium Maximum UJ oraz – jak zapowiadają salezjanie – na spektakularny finał przy ulicy Tynieckiej 39, gdzie znajduje się m.in. Park Edukacji Globalnej – Wioski Świata, prowadzony przez Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”.
Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej to wydarzenie realizowane w przekonaniu, że promocja sportu jest także instrumentem do tworzenia lepszego świata, opartego na humanizmie i personalizmie, w którym respektowane są pokój, przyjaźń, prawda, dobro, sprawiedliwość, wolność, miłość, godność osoby, solidarność i zasada fair play. Igrzyska w zamyśle organizatorów mają też m.in. integrować młodzież, której bliskie są wartości św. Jana Bosko.
XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej to – jak czytamy w informacji prasowej – wyjątkowa możliwość promocji Krakowa i Polski. Po Światowych Dniach Młodzieży to kolejne spotkanie młodych ludzi z całego świata, którzy będą mogli poznać polskie tradycje i kulturę.
Patronat honorowy nad XXIX Światowymi Igrzyskami Młodzieży Salezjańskiej objął premier Mateusz Morawiecki.
Wydarzenie po raz pierwszy będzie połączone z corocznymi Savionaliami – świętem młodych, organizowanym przez krakowskich salezjanów.