Wang Zeng Yi (PKS Kolping FRAC Jarosław) został wybrany najlepszym zawodnikiem, zaś Tomasz Redzimski (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki) – najlepszym trenerem w polskim tenisie stołowym w 2014 roku. Wyniki ogłoszono podczas wyjątkowej gali „Diamentowa Rakietka”, zorganizowanej w środę w Warszawie. Mający 31 lat Wang Zeng Yi, aktualny mistrz Europy w grze podwójnej, pokonał w głosowaniu przedstawicieli 12 klubów Wschodzący Białystok Superligi Mężczyzn triumfatora pierwszej edycji plebiscytu, Daniela Góraka, a także Koreańczyka Oh Sang Euna (obaj Dartom Bogoria). W rankingu indywidualnym Superligi na koniec 2014 roku Wang był najskuteczniejszym z reprezentantów Polski, mając na koncie 12 zwycięstw i 6 przegranych.

– Zupełnie nie spodziewałem się tego triumfu. Sądziłem, że wygra Oh albo Daniel Górak – mówił w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej laureat gali w najbardziej prestiżowej kategorii. – Większe szanse dawałem Koreańczykowi, który słabiej zaczął poprzedni rok, ale „błysnął” w fazie play-off, wygrywając siedem pojedynków z rzędu. Miał spory wkład w kolejne mistrzostwo kraju dla mojej byłej drużyny.

Pingpongista pochodzący z Chin obecnie reprezentuje barwy drużyny PKS Kolping Frac Jarosław, prowadzonej przez trenera Kamila Dziukiewicza, z którą w sezonie 2013/2014 wywalczył brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski. W walce o miejsce w finale gracze z Podkarpacia okazali się słabsi od ekipy ASTS Olimpia-Unia Grudziądz.

– Jeszcze dziś rano żartowałem, że nie mam po co jechać na galę do stolicy, bo decydujący mógł być właśnie półfinał ubiegłorocznego play-off. Przegrałem wtedy dwukrotnie z juniorem Patrykiem Zatówką i do finału awansowała Olimpia-Unia. Niektórzy mieli do mnie pretensje, ale nie czuję się winny, bo przecież porażki zdarzają się w sporcie. W drugiej części sezonu odniosłem spory sukces międzynarodowy, zajmując drugie miejsce w turnieju ITTF World Tour w Mińsku. Dopiero w finale uległem słynnemu Białorusinowi Władimirowi Samsonowowi – dodał Wang.

Wspomniany Patryk Zatówka, nieobecny na środowej gali (wieczorem jego klub rozgrywał mecz 13. kolejki grupy mistrzowskiej przeciwko Morlinom Ostróda), został uznany „Odkryciem Roku” w tenisie stołowym – to nagroda przyznana przez władze Polskiego Związku Tenisa Stołowego. W Warszawie zabrakło też trenera Olimpii-Unii, Piotra Szafranka, ubiegłorocznego zwycięzcy „Diamentowej Rakietki”. Tym razem w gronie szkoleniowców zwyciężył Tomasz Redzimski, który w sezonie 2013/2014 doprowadził Dartom Bogorię do tytułu mistrzów kraju oraz finału Pucharu ETTU. Dartom Bogoria to także najlepsza drużyna ubiegłego roku – w opinii przedstawicieli pozostałych zespołów.

Spółka Wschodzący Białystok Superliga przyznała również trofea sponsorom i partnerom klubów oraz całej Superligi, a także miastom partnerskim wspierającym tenis stołowy. W gronie wyróżnionych znalazły się: Miasto Białystok, Miasto Grodzisk Mazowiecki, Unia Group, Nord Partner oraz Lotto.

Specjalne wyróżnienie, przyznane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, powędrowało do kobiecej reprezentacji Polski – brązowych medalistek ubiegłorocznych Drużynowych Mistrzostw Europy w Lizbonie (Li Qian, Natalia Partyka, Katarzyna Grzybowska i Kinga Stefańska). Wyjątkową paterę i okolicznościowe dyplomy z rąk Pani Wiceminister Sportu i Turystyki Doroty Idzi odebrali Katarzyna Grzybowska oraz trener kadry narodowej Michał Dziubański, który prowadził „biało-czerwone” w stolicy Portugalii.

– Miło, że kobiecy tenis stołowy został dostrzeżony na tak prestiżowej imprezie. Poprzedni rok był dla nas bardzo udany, bowiem poza medalem Drużynowych Mistrzostw Europy, Natalia Partyka i Katarzyna Grzybowska zajęły drugie miejsce w wielkim finale cyklu ITTF World Tour w Tajlandii – zauważył trener Dziubański.

Podczas gali „Diamentowa Rakietka” – oprócz zawodników, trenerów i przedstawicieli wyróżnionych firm – pojawili się także goście specjalni. Nagrody w poszczególnych kategoriach wręczali m.in. Jacek Gmoch i Karol Strasburger. Wyjątkowej atmosfery dodały również muzyczne występy Joanny Kwaśnik – finalistki programu X-Factor, a także pokaz iluzji w wykonaniu duetu Kreators.